Örgü Bebek Elbiseleri

Çok eskilerden beri değişmeyen birşey varsa o da örgü bebek elbiseleri. Zaman ilerledikçe çok daha farklı ve yeni bebek elbise modelleri sürekli yenilenmektedir.orgu bebek elbiseleri 300x236 Örgü Bebek Elbiseleri

Anneler, intenette sürekli anlatımlı, resimli ve tarifli bebek örgü elbiseleri araştırmalar yapıyor. Yalnızca örgü elbiseler için bloglar ve siteler yapılıyor. Çok talep var çünkü hem sağlıklı ve doğal hem o kadar yakışıyor ki bu kadar ilginin olmaması mümkün değil.

 

Bizden Bir Örnek: (bilgi kartopu)
anlatimli bebek elbisesi 300x300 Örgü Bebek Elbiseleri

Beyaz renkli iplikle 114 ilmek başlanarak 4 ters, 2 düz örgü şeklinde sıra sonuna kadar tekrarlanarak örülür. Örgünün arka yüzünden ters ilmekler ters, düz ilmekler düz örülür. Örgünün düz yüzünden ise petek modeli için; her sıra düz örülen 2 ilmeğin 1’i sağa, 1’i sola kaydırılarak örülür.  Kaydırılarak örülen düz ilmekler birleştiğinde birbiriyle burulur.

Örgü boyu 2 cm olduğunda, düz örgüyle örgüye devam edilir. Örgü boyu 27 cm oluncaya kadar 11 defa örgünün her iki yanından her 2 cm de bir 1 er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 27 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanından 4+2+1 ilmek kesilir. Aynı sırada belli aralıklarla 11 ilmek kesilerek örülür. Etek ucunda kurulan modele geçilir.  Örgü boyu 33 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanıp ortadan ikiye ayırılıp örgüye 2 parça halinde devam edilir. Ayrılan parçanın orta yanından bant için 6 ilmek arttırılıp 5 cm ara ile 2 adet ilik açılarak örülür. Örgü boyu 39 cm olduğunda ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

ÖN:

Örgü boyu 31 cm oluncaya kadar arka parçayla aynı şekilde örülür. Örgü boyu 31 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanıp ortadaki 14 ilmek 1 defada kesilir. Kesilen ilmeklerin her iki yanından sırasıyla 2+2 +1+1 ilmek kesilir. Örgü boyu 39 cm olduğunda omuzlarda kalan 21’er ilmek 1 defada kesilerek bitirilir.

KOL:

50 ilmek başlanarak etek ucu ve robada uygulanan petek modeli uygulanır. Örgü boyu 4 cm olduğunda düz örgüye geçilirken belli aralıklarla 14 ilmek arttırılarak örülür. Örgü boyu 6 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanından 4’er ilmek kesilir.  Örgü boyu 14 cm oluncaya kadar örgünün her iki yanından her sıra 1 er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 14 cm olduğunda kalan ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA

Yaka etrafından 100 ilmek toplanarak çıkarılır. 3 cm petek modeli uygulanıp 1 defada kesilerek bitirilir.

PATİK

60 ilmek başlanarak 4 cm haraşo örülür.  Örgünün her iki yanındaki 20 şer ilmek şişte bekletilip örgüye ortadaki 10 ilmekle devam edilir. Örgünün ortasındaki 10 ilmeği örerken,  şişte bekletilen 20 şer ilmek 10 ar ilmek kalıncaya kadar her sıra 1’er ilmek kesilerek örülür.  Örgünün her iki yanındaki şişte bekletilen ilmek sayısı 10 olduğunda bütün ilmekler birlikte 4 cm petek modeli örülüp ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

BANDANA

16 ilmek başlanarak 6 cm petek modeli model uygulanıp düz örgüyle devam edilir. Toplam 19 cm örülerek tekrar petek model uygulanır. Örgü boyu 26 cm olduğunda ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Elbise, bandana ve patikler bitirilince sarı, mavi, pembe renkli ipliklerle iğneyle yıldız deseni işlenir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>