10.11.12. Aylarda Bebek Gelişimi

Kategori: Bebek Gelişimi
246 Görüntüleme 0 Yorum
10.11.12. Aylarda Bebek Gelişimi
Oy Ver

Ay Ay Bebek Gelişimi Artık bebeğinizi ödüllendirmenin zamanı geldi. Bu aylarda bebeğinizin başarılarını aferin, oley, bravo gibi kelimelerle onun başarı sevincini yaşamasına eşlik ediceksiniz. Ehhh artık 1 yaş günüde kutlama zamanınızda geldi. Tabiki ilk doğumgünü heyacanı gibisi yoktur. 12. aydan bahsederkende aşılarınıda unutmamak lazım.

10. Ay Bebek Gelişimi
10. ayın sonuna gelindiğinde, anne ya da baba diyebilen bebek; önceleri yadırgamadığı bazı şeylere karşı tepki geliştirebilir. Örneğin yüksek sesli ev gereçleri (süpürge, mutfak robotu gibi) ya da çöp kamyonun sesi onu korkutabilir. Bu, geçici bir durumdur fakat yine de bebeğe, bunun korkulacak bir şey olmadığı anlatılmalı, teskin edilmelidir. Ellerini çırparak oynamaya başlar, bir eşya ya da kişiye tutunarak yürüyebilir. Bazı çocukların bu ay yürümesi de mümkündür. Bazı anlamsız kelimeler çıkartabilir.

11. Ay Bebek Gelişimi
11. aya gelindiğinde, sizi daha iyi anlamaya başlayan bebek, “hayır” komutunu genellikle anlar ve uyar. Bireyselleşmenin arttığı bu ayda, isteklerinin yapılmasını bekler ve yerine getirilmeyen her istek için kızar, ağlar. Resimlere ilgi duymaya başlar. Yerde hareket eden oyuncaklarla oynamaya bayılır. Özellikle toplar çok ilgisini çeker. Oyuncaklardan çok ev içindeki eşyalar ilgisini çeker.

12. Ay Bebek Gelişimi
12. ay nihayet minik bebeğiniz bir yaşına geldi. Hızla gelişmeye devam eden bebek, artık neredeyse yürüdü yürüyecek. Bazı çocuklar onuncu ayın sonunda yürümeye başlasa da genel ortalama on ikinci ayın sonlarıdır. İki elinden tutarak desteklediğiniz bebeğiniz yürüyebilir. Eşyaların pek çoğunu öğrenmiş olsa da henüz her şeyi tam olarak söyleyemeyebilir. Dünyayı keşfetmeye devam ederken en hoşlanmadığı şey hayırlardır. Mümkün olduğunca özgür bırakıp, bu keşif yolculuğunu doyasıya yaşamasını sağlayın. Özgüveninin oluşmaya başladığı bu dönemde, kendi kendine bir şeyleri başardıkça motive olur. Takdir edilmekten büyük keyif alır ve beğenilen davranışları yineler. Biz site ekibi olarak bebeğinizin yaş gününü kutluyoruz. Mutlu yıllar..

Diğer Aylardaki Bebek Gelişimlerini Aşağıdaki Konularımızda Bulabilirsiniz.

1.2.3. Aylarda Bebek Gelişimi
4.5.6. Aylarda Bebek Gelişimi
7.8.9. Aylarda Bebek Gelişimi


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp