7.8.9. Aylarda Bebek Gelişimi

Kategori: Bebek Gelişimi
242 Görüntüleme 0 Yorum
7.8.9. Aylarda Bebek Gelişimi
Oy Ver

Bebeklerde Gelişim
4-6 aylık iken nelerden bahsetmiştik, baş kaldırma, etrafı inceleme, agu agu, anlama çabalarının ardından sıra geldi 7-8-9. aylara. Bu aylarda bebeğiniz sizin ortamanıza ayak uydurmaya çalışsada fakat bazı şeyler sizin istediğiniz türde gitmeyecektir. Onu kıramayacak veya onu anlamakta zorlanacaksınız. Onun sezliğini gördüğünüzde ne demek istediğini anlıyacaksınız. Şimdi geçelim 7.8.9. aylarda neler oluyormuş görelim.

7. Ay Bebek Gelişimi
Yedinci aydan itibaren tepkileri almaya başlayan bebek, sert bir ses tonuyla hayır denildiğinde, bozulup ağlayabilir. Merakının da etkisi ile uzaktaki nesnelere ulaşabilmek için alçaktan sürünmeye devam eder. İki ayrı eliyle iki ayrı cismi tutabilir. Artık desteksiz oturabilmektedir. Hoşuna gitmeyen ya da istemediği bir durumla karşılaştığında, zorla yatırılmak, beslenmek gibi, direnç gösterir.

8. Ay Bebek Gelişimi
Sekizinci ay, küçük kâşifin en yeni ve en çok tecrübeler edineceği aydır. Artık emekleme konusunda uzmanlaşmıştır ve önüne çıkan engelleri tırmanarak ya da iterek yoluna devam eder. Karşılaştığı her cismi ağzına alarak tanımaya çalışır. Bağırarak dikkat çeker. Aynalar bu dönemde çok ilgilerini çeker. Özellikle aynadaki kendi görüntülerini bayılırlar. Baş ve işaret parmağını bir arada kullanmayı öğrenir. Bu kendisi için önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü daha önceleri yalnızca işaret parmağı ile oynadığı ve kurcaladığı küçük cisimleri artık tutabilir. Anne ve babasını çok iyi ayırt eder.

9. Ay Bebek Gelişimi
Dokuzuncu ayın sonuna gelindiğinde, rahatlıkla oturan ve yuvarlanan bebeğiniz, uzaktaki bir oyuncağı almak için hala emekleyebilir. Elindeki oyuncağını almak isterseniz, onu şiddetle kavrar ve vermek istemez. Bir noktadan destek alarak ayağa kalkabilir, mobilyalardan tutunup yürümeye çalışır. Kısa süre de olsa ayakta kalabilir. Anne baba diyebilir.

Diğer Aylardaki Bebek Gelişimlerini Aşağıdaki Konularımızda Bulabilirsiniz.

1.2.3. Aylarda Bebek Gelişimi
4.5.6. Aylarda Bebek Gelişimi
10.11.12. Aylarda Bebek Gelişimi


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp