Bebek Beslenmesinde Altın Kurallar

Kategori: Bebek Gelişimi
281 Görüntüleme 0 Yorum
Bebek Beslenmesinde Altın Kurallar
Oy Ver

Bebek beslenmesi anne sütü ile başlar ve altıncı aydan itibaren, yeni tatlar yavaş yavaş hayatına girer. Ay ay beslenme listesinin kabardığı minik yavrumuz, bir yaşına geldiğinde pek çok gıda ile tanışmış olur.
Bebek beslenmesi, kalan hayatının tamamını etkileyecek kadar önemli bir konudur. Anne sütü ile birlikte bir çok önemli hastalığın önüne geçilir, organların kalitesi arttırılır. Anne sütünün ardından bebeğin her beslenme davranışının doğru yapılması, gelecekteki sağlık haritasının doğru şekillenmesine önemli katkı sağlar.
Hayatının ilk 3 yılındaki beslenme şekli, bebeğin gelişimi ve büyümesi için çok önemlidir. Bu nedenle ilk 3 yaştaki beslenme öğelerinin çok dikkat seçilmesi gerekir.
Bebek beslenmesinin en önemli kuralları; doğal ve taze beslenme, kimyasal açıdan kirlenmemiş beslenme ve çeşit beslenme şeklinde sıralanabilir.
Bebeğinize yedirdiğiniz tüm gıdaların doğal olmasına özen gösterin. Bu nedenle mümkün olduğunca pakete girmemiş ve mevsimine uygun besinlerle besleyin. Örneğin domatesi güzün, çileği yazın yedirin.
Tarım ilaçları ve sentetik gübrelerin, tarım üretimine iyiden iyiye girdiği günümüzde, tarım kimyasalları ile kirlenmemiş, mümkün olduğunca organik gıdaları tercih edin.
Mevsiminde, taze, doğal ve temiz gıdaların her çeşidinden istifade edin. Protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve yağ açısından dengeli ve yeterli beslenme menüleri hazırlayın ve bebeğinizin günlük olarak tüm besin gruplarından yeterince almasını sağlayın.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp