Bebeklerde Alerji Nedenleri

Kategori: Bebek Sağlığı
291 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Alerji Nedenleri
Oy Ver

Bebeklerde Alerji Nedenleri Bebeklerde görülen alerji çoğunlukla gıda kaynaklı alerjilerdir. Halk arasında da bilinen yumurta akı, inek sütü gibi besinlerin yanı sıra balık, soya, bakla, buğday gibi besinler de bebeklerde alerjiye neden olur. Tüm bu ve diğer gıdaların tüketilmesi ile oluşan alerjik reaksiyonlar, kendini bronşit, mide ve bağırsak yolu sorunları ile sinüzit olarak gösterebilir. Bir kez gelişen bu tip alerjiler, bir takım dış faktörlerin etkisiyle artabilir
Alerjiye bağlı sinüzit, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında, evde alınacak basit önlemlerle şikâyetlerin artması önlenebilir. Öncelikle evlerde kullanılan temizlik malzemelerinin ciddi birer alerjen olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bebek, çocuk, yaşlı ve solunum yolu rahatsızlığı olanların yaşadığı mekânlarda, özellikle kokulu deterjanlar kullanılmamalıdır. Bebek giysileri hipoalerjik etiketi ile satılan bebeklerde, alerjik reaksiyonlara neden olmayacak özel deterjan ve yumuşatıcılar kullanılmalıdır. Ayrıca kolonya, parfüm gibi koku verici kozmetiklerden de bebekleri uzak tutmak gerekir.
Alerji, büyük ölçüde genetik bir rahatsızlıktır. Anne ya da babada görülen alerji, yüzde 25 oranında çocukta görülebilir. Ancak çevre faktörleri iyi yönetilirse semptomlar en hafif şekilde seyreder. Aynı şekilde çevre faktörleri iyi kontrol edilemezse çok ağır tablolar meydana gelebilir.
Bebeklerde gıda alerjisi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bebeğinize yeni bir gıda başladığınızda, başlangıçta bir tatlı kaşığı kadar vermeli ve başka birşeyle karıştırılmamalıdır. Üç gün üst üste verilerek, bebekte herhangi bir bulgu olup olmadığı kontrol edilmeli, şayet farklı bir durum varsa gıda kesilmelidir.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp