Bebeklerde Diş Çıkarma

Kategori: Bebek Gelişimi
272 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Diş Çıkarma
Oy Ver

Bebeklerde diş çıkarma
Bebekler, doğumdan sonra dördüncü ilâ yedinci aydan itibaren diş çıkarmaya başlarlar. Genellikle ön ve alttaki kesici dişlerin çıkması ile başlayan diş çıkarma süreci, otuzuncu ayın sonuna kadar aralıklarla devam eder.
Bebeklerde diş çıkarma süreci, dişetinin patlayıp, dişin tamamen dışarıya çıkması ile son bulur. Ancak aylar öncesinde başlayan bir süreçtir. Her bebeğin kalıtımsal olarak, farklı dönemlerde yaşadığı diş çıkarma süreci, belirtileri ve etkileri açısından da bebekten bebeğe fark eder.
Bebeklerde diş çıkarma sürecinin başladığını gösteren bazı işaretler; ağızdaki salya miktarında artış, ellerini ve eline aldığı diğer cisimleri ağzına götürerek dişetini kaşıma, nedeni belirsiz huzursuzluk, bazen ateş, gece ağlamaları, uyku düzensizliği ve iştahsızlıktır. Tüm bu belirtiler, başka rahatsızlıkların da işareti olabileceğinden, bebek çok iyi takip edilmeli, gerekirse bir çocuk doktoruna götürülmelidir.
Diş çıkarma döneminde karşılaşılan en büyük belirti olan salya artışı, ağız çevresinde döküntülere sebep olabilir. Ağız çevresinin temiz bir bezle silinip, bebek için uygun bir nemlendirici kullanılması faydalı olabilir.
Diş çıkarma sürecinde hafif ateşlenme de normal kabul edilir. Ancak 37 derecenin üzerine çıkmaya meyilli ateş, mutlaka takip edilmeli ve düşme eğilimi göstermiyorsa mutlaka bir uzman doktora götürülmelidir.
Ateşlenmenin dev neden olabileceği iştahsızlık, normal bir durum sayılır. Bebeğin kilo kaybı söz konusu değilse, yemek için zorlanmamalı, emzirmeye devam edilmelidir. Aynı zamanda soğuk meyve püreleri ve suları, bebeğinizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.
Eczanelerden de kolaylıkla temin edebileceğiniz diş kaşıyıcıları, bebeğinizi rahat ettirebilir. Özellikle de içi sıvı dolu olanlar buzdolabında soğutulup verilebilir.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp