Bebeklerde Ek Besinler Ne Zaman Başlanır

Kategori: Bebek Gelişimi
254 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Ek Besinler Ne Zaman Başlanır
Oy Ver

Bebeklerde ek besinlere geçiş ve ay ay bebek beslenmesi


Yeni doğan bebekler için en ideal beslenme çeşidi anne sütüdür. Ancak anne sütüne ulaşma imkanının olmadığı durumlarda, özellikle ilk altı ay, devam mamaları önerilir. Devam mamasının içeriği ve miktarı için mutlaka çocuk doktorunun tavsiyesi dinlenmelidir.
Anne sütü alan bebekler ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, içeriğinde tüm besin değerlerini taşır.
Altıncı aydan sonra bebeklerde büyüme hızının fazla olması nedeniyle, beslenme ek gıdayla desteklenir. Bebeklere verilecek ilk ek gıda, ev yoğurdu olmalıdır. Yoğurdun evde yapılmış ve doğal maya kullanılmış olması çok önemlidir. İçeriğindeki probiyotikler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli derecede katkıda bulunur.
Yoğurdun ardından, tek çeşit meyve başlanabilir. Burada önemli olan verilecek meyvenin, başlangıçta bir tatlı kaşığını geçmemesidir. İlk başlanacak meyveler; şeftali, kayısı, elma, havuç olabilir. Çilek, kivi gibi alerji yapma riski taşıyan meyveler bir yaşından önce başlanmamalıdır. Yumurta sarısı da günaşırı verilmeli, çok küçük parçalar olarak başlayıp yavaş yavaş artırılmalıdır.
Sekizinci aydan itibaren, menüye pekmez, kuru baklagiller ile tuzu alınmış ve pastörize olmasına özellikle dikkat edilen peynir eklenir. Yumurtanın içeriğindeki yüksek orandaki demirin emilimine engel olmaması açısından, peynirle aynı kahvaltıda değil, günaşırı olarak dönüşümlü verilmelidir.
Dokuzuncu aydan itibaren anne sütü ile birlikte devam edilen beslenme tablosuna, parça halinde pişirilip elle ezilerek verilebilecek et, tarhana çorbası, un ve yoğurtlu çorbalar ile baharatsız, tuz ve salça konulmamış ev yemekleri de ilave edilir.
Onuncu aydan itibaren ise menü biraz daha zenginleştirilerek balık eklenebilir.
Bebeklere 1 yaşına geldiğinde; bal, inek sütü, yumurta akı ve çilek gibi besinlerle de yavaş yavaş tanıştırılır.
Tüm bebekler için dikkat edilmesi gereken, yeni başlanan tüm gıdalar az miktarda ve başlangıçta tek başına verilmeli, alerji yapıp yapmadığı iyice anlaşılmalıdır. Alerji yapan gıdalar olursa derhal kesilmeli ve bir uzman doktora başvurulmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp