Bebeklerde Gaz Sancıları

Kategori: Bebek Sağlığı
283 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Gaz Sancıları
Oy Ver

Bebeklerde gaz sancıları ve çözüm önerileri

Bebeklerde Gaz SancılarıGaz; yeni doğan bebeklerde, doğumun ikinci ilâ üçüncü haftasından, bazen yedinci – sekizinci aylara kadar uzayabilen, hem bebek hem de ebeveynler için son derece sıkıntılı olabilen, normal bir durumdur.
Doğumun 10 ila 20. gününe kadar, bebeklerde sindirim sistemi gelişmediğinden, gaz sancısı görülmez. Ancak sindirim sisteminin oluşmaya başlaması ile gaz sancıları kendini göstermeye başlar. Bacakları karnına doğru çekip çığlık atarcasına ağlamalar, emmek istediği halde memede uzun süre kalmayıp hırçınlaşmalar ve ıkınıp sıkınmalar, gaz sancısının işaretidir. Bazı bebekler gaz sancısını kolay tolere edip kısa sürede atabilirken, bazı bebeklerde ise saatlerce süren ağlama nöbetleri, en yakın hastanede son bulabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, bebeğin huzursuzluğunun gaz sancısından olup olmadığıdır. Bebeğin karnının doyduğundan eminseniz ve başka herhangi bir sıkıntısı yoksa, gaz sancısını rahatlatacak birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.
1- Yumuşak bir mendil ya da bebek havlusu, hafifçe ısıtılıp çıplak tenin üzerine yerleştirilir. Sıcaklık bağırsaklarda biriken gazın, yayılıp atılmasına yardımcı olabilir.
2- Sancının yoğunluğu azaldığında, bacakları dizlerden bükerek karnına doğru itme hareketi yapın. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, sancının yoğun olduğu anda değil, sancı hafiflemeye başladığında yapılmalıdır. Yoğun sancının olduğu anda masaj ya da hareket yapmak, gazın daha çok sıkışıp, sancının artmasına sebep olacaktır.
3- Bir diğer yöntem de, karına ve kasıklara yapılacak masajıdır. Karnın üst bölgesinden başlanıp kasıklara kadar, fazla bastırmadan, gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğin mesaj esnasında hassas tenine zarar vermemek adına, bebek yağı kullanılabilir.
4- Ilık bir banyo, sertleşmiş karın kaslarının yumuşamasına, banyo esnasında bebeğin bacaklarındaki hareketlenme de gazın atılmasına yardımcı olabilir.
5- Gaz giderici damlalar ve çaylar da faydalı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklere, ek olarak verilecek her türlü besin, damla veya çay bir doktora danışılarak verilmelidir.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp