Bebeklerde Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Kategori: Bebek Gelişimi
273 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır ?
Oy Ver

Bebeklerde Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Bebeklerde Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır konumuzdan bahsederken öncelik bebeklerin doğduğu andan itibaren başlasak daha mantıklı olacaktır. Bebekler doğdukları andan kısa bir süre sonra oyunla tanışırlar. Neredeyse ilk önce annesini, ardından da oyun ve oyuncakları öğrenen bebeklerin ilk oyuncağı elleridir. Henüz bir şey tutma becerisi gelişmeyen bebekler, önce elleriyle oynamaya başlar. Tutma becerisi kazandığı andan itibaren ise yıllarca sürecek oyuncak macerası başlar.

Bebeklerde oyuncak seçimi nasıl olmalıdır? Öncelikle bilinmesi gereken şudur; oyun, bebek ve çocukların beslenme, uyku, sevgi gibi temel bir ihtiyacıdır. Bu ihtiyacını karşılayabilmek için, başta bebeğimizin ne tür oyuna ihtiyaç duyduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için de bebeğimizin ay ay gelişimini çok iyi takip etmemiz gerekir.

Bebeklerin algıları oluşmaya başladığı andan itibaren dünyayı tanıma gayreti içine girerler. Örneğin ilk üç ayını tamamlayan bir bebek, artık sesin geldiği tarafa yönelmeye, ışığı takip etmeye başlar. Bu gelişen ve değişen algıların gelişimine destek olabilmek için dokunduğunda veya salladığında ses yada Işık çıkaran bebek oyuncakları , bu dönem için uygun olurlar.

Bebeğin dördüncü aydan itibaren diş serüveni başlar. Diş etlerinde kaşınma hissi günlük yaşantısını ciddi anlamda etkiler. Dördüncü ayda başlayıp ikinci yaşın sonuna kadar etkili devam edecek bu diş çıkarma döneminde, uygun kaşıyıcı oyuncaklar alınabilir.

Bebeğin fizyolojik gelişiminin yanında psikolojik ve nörolojik gelişimi de dikkatle takip edilerek, bu yönde gelişimine uygun oyuncaklar seçilmelidir. Oyuncak seçiminde bir diğer önemli nokta da bebeğin sağlığına zarar vermeyecek doğru malzemeden yapılan oyuncakların alınmasıdır.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp