Bebeklerde Uyku Sorunları

Kategori: Bebek Gelişimi
267 Görüntüleme 0 Yorum
Bebeklerde Uyku Sorunları
Oy Ver

Bebeklerde Uyku Sorunları Bebeklerde uyku sorunları ve çözüm önerileri
Her canlı için uyku kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Yaşam tarzı, yaş ve çevresel faktörlere göre değişen uyku süresi ve zamanı, bebekler için en temel ihtiyaçlardandır. Dünyaya merhaba dediği andan itibaren gününün büyük çoğunluğunu uyuyarak geçiren bebek, büyüdükçe uyuma suresini azaltır.
Uyku her ne kadar temel bir İhtiyaç olsa da şekli, süresi ve zamanı dışarıdan müdahale ile değiştirilebilir bir süreçtir. Bu yüzden dünyaya geldiği andan itibaren doğru bir uyku eğitimi, ilerleyen günlerde ve daha sonrasında hem bebeğin hem de anne başta olmak üzere ebeveynin hayat konforu için çok önemlidir.
Bebekliğin ilk günlerinden itibaren yapılan en büyük yanlış, bebeği sallayarak, emzirerek, pışpışlayarak yada gezdirerek uyutmaktır. Doğal bir süreç olduğundan uykuya dalış da doğal olmalıdır. Eğer bebeğin gaz, ağrı, açlık vesaire gibi herhangi bir sıkıntısı yoksa, uykusu geldiğinde kendiliğinden uykuya geçecektir. Ancak uykuya geçiş herhangi bir şekilde destekleniyorsa, bebek buna alışacak ve kendiliğinden uykuya dalamayacaktir.
Bebekler rutini severler. Her gün aynı saatte yapılan faaliyetler, bir sonraki gün işinizi kolaylaştırır. Aynı saatte yenilen yemek yapılan banyo ve tabii ki uyku, her gün aynı rutini takip ettiğinizde uyku saati gelen bebeğinizin uykuya dalması daha kolay olur.
Dönem dönem yaşanan diş çıkarma ateşli hastalıklar gibi durumlar uyku düzenini bozabilir. Rutini bozan bu durumlar, bebeklerin gece uykusunu bölerek uykuda sarkmalara neden olabilir. Gece uykusunu alamayan bebek, gündüz uykusu sürelerini uzatma eğiliminde olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bebeği rahatsız eden sorunu gidermeye yada en aza indirmeye çalışarak uyku saatlerini kaydırmasını önlemektir. Bu dönemde uykuya geçişte zorlanan bebeği rahatlatmak için daha fazla kucağa almak, sık sık emzirmek, ninni söylemek ve ılık duş aldırmak faydalı olabilir.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp