Kabız ve ishal Olan Bebeklerde Beslenme

Kategori: Bebek Sağlığı
1.173 Görüntüleme 0 Yorum
Kabız ve ishal Olan Bebeklerde Beslenme
Oy Ver

Bebeklerde ishal Nedenleri, Bebeklerde Kabız Nedenleri, Bebeklerde kabıza çözüm, ishal Olan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı, Kabız Olan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ? Kabız Olan Bebeklerde Ne Yedirilmeli ? İshal Olan Bebeklerde Ne Yedirilmeli ?


İshal Olan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı
Bebeklerde, normalden fazla olarak ve kıvamı açık, salyamsı, yeme içmesinde değişik bir şey olmamasına rağmen rengi değişmiş, olağandan kötü kokulu dışkı ishalin göstergesidir.
Ishalle birlikte seyreden kusma, tabloyu biraz daha kötüleştirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kaybedilen suyun yerine konulmasıdır.
İshale neden olan bir çok faktör vardır. Özellikle bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş bebekler, dışarıdan gelecek bakteri ve virüslere karşı savunmasızdırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, bu zararlı mikroorganizmalara karşı daha dirençli olduğu, bilimsel deneylerle anlaşılmıştır. Ancak anne sütü almayıp,yeterli beslenmeye sağlayamayan çocuklarda, ishale bağlı su ve mineral kayıpları ölümcül olabilmektedir. Dünyada her yıl 2 milyon çocuk ishale bağlı olarak yaşamını yitirmektedir.

Anne sütüyle beslenen, ek gıdaya geçmemiş bebeklerde, ishal süresince emzirmenin sıklıkla devam ettirilmesi önerilir. Annenin sütün kalitesini arttırmak adına, kaliteli beslenmesi burada yardımcı olabilir. Aynı şekilde, bol sıvı tüketerek, sütün su miktarı düşürmemelidir. Ek gıdaya geçen bebeklerde eğer veriliyorsa devam sütü ya da mamanın ishal olan bebekler için uygun olanı, bir uzmana danışılarak bebeğe verilebilir. Bunun yanı sıra, evde uygulanabilecek bazı yöntemler de ishalin giderilmesine yardımcı olur. Unutulmamalıdır ki ishal su kaybına neden olurken, vücut için gerekli olan tuz ve mineralleri de kaybettireceğinden, bebek beslenmesi, içerik olarak zengin besinlerden oluşmalıdır. Yumurta sarısı, haşlanmış patates, yoğurtlu pirinç çorbası, kesinlikle ev yoğurdu, muz, haşlanmış yağsız et gibi besinler, hem protein içerikleri yüksek, hem de ishali geçirmeye yardımcı besinlerdir.

Kabız Olan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı
Her bebeğin kakasını yapma süreci farklıdır ve her bebeğin bu süreci zaman zaman değişebilir. Örneğin, bir bebek her beslenmenin ardından kaka yaparken, bazı bebekler iki- üç günde bir kaka yapabilir.
Anne sütü alan bebekler, ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslendiklerinde kabız olmazlar. Anne sütünün içeriğine bağlı olarak iki ya da üç günde bir kaka yapabilirler. Bu, onların sindirim sistemlerinin tam olarak gelişmemesinden ve bağırsakları çalıştıracak hareketi sağlayamadıklarından ileri gelir. Buna rağmen anne sütü bir bebek için en ideal, sindirimi en kolay besindir. Ek gıdaya geçiş ile birlikte, birtakım sindirim problemleri görülebilir. Bunların başında kabızlık gelir. Bebeğin bazı besinlere karşı oluşturduğu alerjiler de kabızlık sebebi olabilir. Bu nedenle, ek gıdaya geçişte, her yeni gıda az miktarda ve tek olarak başlanmalı, yavaş yavaş arttırılmalı, bu süreçte de bebek iyi takip edilmelidir. Şayet herhangi bir rahatsızlık emaresi yoksa, öyle devam edilmelidir.

Bazı gıdalar bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir. Örneğin muz , pirinç, inek sütü gibi gıdalarla, pirinç unundan hazırlanan, özellikle inek sütü içerikli besinler kabızlığa neden olabilir.
Ek gıdaya geçiş sürecinde sıkça karşılaşılan kabızlık durumu, evde alınacak basit önlemlerle çözülebilir
Ancak kabızlığa neden olan sebeplerin iyi bilinmesi gerekir. Sürekli tekrarlayan kabızlıklarda ise mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bebeğin yaşına uygun olarak; elma, armut püreleri, şekersiz hazırlanacak incir ve erik hoşafı ve mucizevi zeytinyağı, kabızlığın giderilmesinde yardımcı besinlerdir.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp