Rota Virüsü

Kategori: Bebek Hastalıkları
251 Görüntüleme 0 Yorum
Rota Virüsü
Oy Ver

Rota Virüsü Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Rota Virüsü Tehlikesi ? Bebeklerde Rota Virüsü , Çocuklarda Rota Virüsü

rotavirusuDünya genelinde rota virüsü her yıl 111 milyonun üzerinde gastroenterit (yani mide-bağırsak enfeksiyonu) vakasından ve yaklaşık olarak 600.000 ölüm hadisesinden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Bu ölüm hadiselerinin %82’sinin gelişmekte olan ülkelerde olduğu gözlemlenmiştir ve bu da geçtiğimiz her gün yaklaşık 1205 çocukluk çağı ölüm hadisesine eşit gelir.

Gelişmiş durumda ve gelişmekte olan ülkelerde rota virüs hastalığı fazlalığının benzer düzeyde olması, bu hastalığın sadece suyun kalitesi, sağlık için alınan önlemler yada hijyen koşullarını iyileştirmeyle kontrol altında tutulamayacağını düşündürmektedir. Şiddetli rota virüs gastroenteritinin güncel tedavisi sıvı-elektrolit kaybının önüne geçilmesidir. Bu tedavi şiddetli ve ölümcül enfeksiyonların sayısının azaltılmasına destek olmakla birlikte, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde, ölüm oranları kabul edilemez düzeyde yüksek durumda olmaktadır.

Bu bulgular, gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde yüksek hastalık düzeyi ve ilişkili maliyetle birlikte, rota virüsü nedenli hastalığı önlemek için yeni ve daha etkili halk sağlığı planlamalarına kuvvetle gereksinim duyulduğunu vurgulamaktadır. Aşılamanın, şiddetli rota virüs hastalığının sıklığı üzerinde önemli derecede etkisi olabilecek tek kontrol yöntemi olduğu bilinmektedir. Rota Virüsü Aşısı , 6 ayı doldurmamış bebeklere en az 4, en çok 8 hafta aralık ile 2 dozda uygulanabiliyor. 6 ayını doldurmadan aşılamanın bitirilmiş durumda olması gerekiyor. Yani bebek 5 aylık iken ilk doz uygulanması durumunda 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla bu durumda ilk doz da yapılmamalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş!Whatsapp